Syyskauden huipennus, osa 1: IKM Finaalit ja PM kilpailut

Kirjoittaja: Toiminnanjohtaja / 05 joulukuun 2019 / Ei kommentteja

Marras-joulukuun vaihteessa starttasi syyskauden eli lyhyen radan kauden kolme viikonloppua kestävä huipennus Vaasassa pidettävillä IKM Finaaleilla ja samanaikaisesti Färsaarilla uitavilla Pohjoismaiden Mestaruuskilpailuilla. Tämän jälkeen on vuorossa Lyhyen Radan EM uinnit Glasgowssa ja loppuhuipennuksena Tampereen Lyhyen Radan SM ja NSM uinnit!

Pohjoismaiden Mestaruusuinneissa Vandersin uimareista Suomea oli edustamassa Erik Nurmi senioreiden sarjassa. Kisoihin junioreiden puolelle valittu Kalle Mäkinen jätti tällä kertaa kisat väliin. Erikin kilpailuista muodostui todellinen ennätysmurskajainen, sillä hän siirsi historian lehdille jopa kaksi Matti Mattsonin Nuorten SE tulosta, 100m ja 200m rintauinneissa! 100m ennätys kirjataan nyt  1:01,16 ja 200m 2:10,53. Mukaan matkasta tarttui yksi hopea (200m rintauinti) ja yksi pronssi (200m sekauinti)!

Vaasan IKM-kilpailuissa Vandersin tähtiuimari oli ehdottomasti Danil Seksenov, jolle kisoista yhteensä kuusi mitalia, joista neljä kultaista (200m SU, 100m VU, 100m PU ja 200m VU), yksi hopea (50m VU) ja yksi pronssi (50m PU). Kisaviikonlopun huipennukset nähtiin lauantain ja sunnuntain iltajaksoissa, joissa Danil kellotti tiskiin uudet huikeat kilpailuennätykset 100m vapaauinnissa (50,95) ja 200m vapaauinnissa (1:50,65)!

Lisäksi mitaleita tilille kuittasivat Essi Ahvenainen kolmella pronssisella mitalilla (50m PU, 100m PU, 100m SU), Leo Währn kahdella pronssilla (100m ja 200m VU, ) ja Antti Musikka yhdellä pronssills (200m SU). Pistekilpailussa Vanders oli 11. 133pisteellä ja mitalitaulukossa 12mitalin (4-1-7) potti oikeutti yhdeksänteen tilaan!

Seuran päävalmentaja Anttoni Laitinen oli erittäin tyytyväinen seuran uimareiden tekemiseen molemmissa kilpailuissa ja muistutti myös, että mitalitili oli lähellä olla huomattavastikin suurempi, sillä Vandersin uimarit parkkeerasivat useamman kerran sijalle 4. tulosluettelossa. Tästä on Anttonin mukaan erittäin mielenkiintoista jatkaa kohti Vaasan SM kilpailuita, luonnollisesti Tapio Junnisen otteita Glasgowsta seuraten!
Kirjoittanut Olli Kantola

Erik Nurmi nuorten PM-kilpailuissa